BECAUSE OF THE WHEATHER CONDITION
TOP
Güncel

“Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Model Uçak Okulu”

2018 Haziran ayında Avcılar Gençlik Merkezi olarak Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’ne gerçekleştirdiğimiz ziyaret ile Model Uçak Okulu hakkında bilgi sahibi olduk. Bilmediğimiz ve tahmin edemeyeceğimiz birçok detayı eğitmen Oktay Ünlü’nün model uçak dersini ziyaret ederek öğrendik. Türk Hava Kurumu’nda Model Uçak Okulu’na başvuru sürecinin nasıl olduğunu, kimlerin bu okula yazılabileceğini, kimlerin eğitim alabileceğini detaylı bir şekilde konuştuk. Oktay Ünlü Hoca’mın da katkılarıyla tüm bu bilgileri, siz değerli havacılık tutkunları için derledim.

Günümüzde havacılığın sektör olarak gelişimiyle birlikte uçaklara olan ilgi artmıştır. Uçaklara ilgisi olan kişilerin de model uçaklara meraklı olduğu bilinmektedir. Bu kişiler kendi çabalarıyla model uçakları araştırıyor, model uçak kuslarına gidiyor ve kendi uçaklarını yapmaya çalışıyorlar. Konu ile ilgili en çok araştırılan konulardan biri de, model uçak ile ilgili hangi kurslara başvurmaları gerektiği konusu oluyor. Bu konuda Türk Hava Kurumu tarafından Model Uçak Okulu’nda verilen eğitimler dikkat çekiyor. Türk Hava Kurumu tarafından ücretsiz olarak verilen model uçak eğitimleri, bu eğitimin farklı kategorilerde verilmesi, ilgili kişilerin hangi kursa kayıt yaptıracakları, hangi tarihlerde kursa gidecekleri, olayın karmaşık hale gelmesine sebep oluyor. Ancak hangi yaştan olursa olsun model uçak tutkunu olan ve bu kurslara katılmak isteyenler için ilk önerim, bir şeyin onu çok istemekle başladığıdır. Gerisi yola çıkmaktır.

Model Uçak, uçak olarak tanımlanan cisimlerin belirli ölçeklerde küçültülerek oluşturulmuş uçma yeteneğine sahip kopyalarıdır. Model uçaklar uçmak için gerekli özelliklere sahiptir ve çeşitli yöntemler ile uçurulurlar. Türk Hava Kurumu tarafından verilen model uçak eğitimleri farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategorilere göre 10 yaş ile 16 yaş sınırları mevcut olup, kurs süresi en az 3 gün en fazla 10 gün olarak gerçekleştirilmektedir. Bu kurallar model uçak kategorilerine göre değişmektedir. Buna ilaveten öğretmenlere yönelik verilen dersler de büyük ilgi ile karşılanmaktadır.

Türk Hava Kurumu Model Uçak Okulu’ndaki Model Uçak Kursları

Başlangıç Kursu

Tekamül Kursu

Model Uçak Serbest Rehber Öğretmen Başlangıç

Model Uçak Serbest Rehber Öğretmen Tekamül

Radyo Kontrollü Model Uçuş Başlangıç Kursu

Radyo Kontrollü Model Uçuş Tekamül Kursu

Radyo Kontrollü Model Uçuş Sertifikasyon Kursu

Model Roket Başlangıç

İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde model uçak derslerini ziyaret ettim; ancak uçakların yapımını ayrıntılı olarak izlemedim. Buna rağmen bu işin çok büyük sabır ve dikkat gerektirdiğini gözlemledim. Malzemelerin bir araya gelişi, yaptığınız işin kusursuz olması, dikkatinizi işinize yoğunlaştırmanız, bir ürün ortaya koymanız kolay olmayan bir süreç… Çalışmaların teorik ve pratik olarak yapıldığı, tüm malzemelerin Türk Hava  Kurumu’ndan karşılandığı model uçak kursuna başvuruları Türk Hava Kurumu şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde ücretsiz olarak alacağınız eğitimlerin ve konaklamanın, hayatınıza güzel bir deneyim katacağı ortadadır.

Günümüzde havacılığın gelişimiyle İnsansız Hava Araçları üretimi ve kullanımı da büyük ilgi ile karşılanmaktadır. Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde Drone eğitimleri de verilmektedir. Yaklaşık bir hafta süren İnsansız Hava Aracı eğitimleri de Türk Hava Kurumu’nda büyük ilgi gören kurslardan biridir.

Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Model Uçak Okulu’nda bulunan bu uçağın hikayesini de yine Oktay Hoca’dan dinledik.  İsveç’li yerel havayolu şirketi Falcon Air’de çalışan ve meraklı bir koleksiyoner olan Mikael Carlson, Türkiye’nin bir proje ile ilgili olarak daveti üzerine, koleksiyonunda yer alan uçaklardan birini alarak Türkiye’ye gelir. İsveç’ten gelen ve dünyada tek kalan 1910 Fransız yapımı A14 uçağı, Türk Hava Kurumu’nda gelir. Bu uçağın ilk hava şehitlerinin verildiği 1914’te gerçekleştirilen Kahire Seferi anısına TRT tarafından başlatılan ‘Altın Kanatlar-Bir Cesaret Öyküsü’ belgesel çekimleri için yapılan R/C lü Bleroit XI uçaklarının yapılmasında küçük de olsa katkısı olmuştur.

Oktay Ünlü kimdir?

Doğumundan sonra rahmetli eniştesi E.Hv.Kd.Albay H.Sıtkı TUNCER’in Ankara Etimesgut’taki 11. Üs Komutanlığına yani Türk Hava Kurumu Türkkuşu’na göbek bağını gömmesiyle havacılık camiasına girer. THK bünyesindeki eğitimine havacılığın temeli model uçakla başlayan ÜNLÜ, kendisini modelcilik konusunda geliştirip 1996 senesinde Dünya Hava Oyunları Test yarışmaları ve 1997 senesinde gerçekleşen 1. Dünya Hava Oyunlarındaki çeşitli dallarda hakemlik görevlerini üstlenmiştir. Model uçak yapmakla yetinmeyen ÜNLÜ, model uçak ve model roket dallarında Türkiye Şampiyonalarında hakemlik ve çeşitli kulüplerde F1B dalında yarışmacı olarak da görev almıştır. 2008 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra THK’da Model Uçak Öğretmeni olarak göreve başlayan ÜNLÜ, hem Model Roket hem de Model Uçak tasarımları yaparak kendisini bu konularda geliştirir. ÜNLÜ, THK İzmir Selçuk Havacılık Eğitim Merkezinden ücretli olarak Microlight kursuna katılarak başarılı bir şekilde bitiren Microlight lisansına sahip bir pilottur. Model uçak ve model roket konusundaki tecrübe ve bilgi birikimini, Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde, havacılığa sevdalı olan herkese vermeye devam etmektedir.

Not: Başvuru süreci ile ilgili daha detaylı bilgiye www.thk.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

«

»

Bir Cevap Yazın