BECAUSE OF THE WHEATHER CONDITION
TOP
Havacılık İle İlgili Kitaplar

“Havada Kalan Sorular”

“Bir gün sizlerle göklerde uçmak dileğiyle.”

Menderes Çakıcı

Havacılık sektörünün büyümesi ile artan yolcu sayısı, yolcu sayısına paralel olarak artan çalışan sayısı, teknolojinin gelişmesiyle sektöre yönelik daha çok şey öğrenilmesi, öğrendikçe merak edilen soruların artması derken, Kaptan Pilot Menderes Çakıcı karşımıza çıkıyor. Kendi kalemiyle “Havada Kalan Sorular” kitabında deneyimlerini aktarırken, merak ettiğimiz tüm soruları cevaplamaya çalışıyor. Bilinmeyen şeylerin insanların kafasında her zaman bir tereddüt ve korku oluşturacağını ifade ederek, bilinmeyenlere ışık tutuyor.

Kitapta “Hava boşluğu nedir? Uçak kanatları kırılır mı? Fırtına bulutları gibi kötü hava şartlarında uçak düşer mi? Uçağın tüm motorları durabilir mi? Durursa ne olur? Uçaklar inerken niye burunları yukarı gelir?” gibi teorik bilgiler aktarılırken, pilotlarla ilgili bilinmeyen ve merak edilen birçok şeyi öğreniyorsunuz. “Pilot acil durumlarda arkadaki yolcuyu düşünür mü? Pilotlar uçan daire görüyor mu? Pilot nikâh kıyabilir mi?” Ayrıca uçakla seyahatimizde bilinçlenmemiz ve uçuşa dair korkularımız varsa bunları yenmemiz için “Neden uçuş boyunca kemerleriniz bağlı kalmalıdır? Havada tat alma duyumuzda değişiklik olur mu? Uçuş yolculuğu esnasında yolcuların birbirine karşı etik kuralları var mıdır?” gibi daha yüzlerce soru cevaplandırılmaktadır.

Havacılık ile ilgili kitaplar kategorisinde önemli bir yere sahip olması gerektiğini düşündüğüm “Havada Kalan Sorular” adlı kitap, havacılık ile ilgili aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalışıyor. Sorduğu tüm sorularla sadece havacılık ile ilgilenen kişilere değil, uçakla seyahat edebilecek tüm yolculara hitap ediyor. Yalın anlatımıyla, satır aralarında samimiyetini ve içtenliğini hissedebileceğimiz Kaptan Pilot Menderes Çakıcı, kitabında yer alan karikatürlerle de yüzümüzü güldürüyor. Ve esas okuyucu olarak bizler diyoruz ki; “Bir gün sizinle göklerde uçmak dileğiyle.”

Kaptan Pilot Menderes Çakıcı kimdir?

Çakıcı, 1965’te Ankara’da doğdu. İlk yalnız uçuşunu ve paraşütle atlayışını 1983 yılında yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık Mühendisliği Bölümü’nden 1988 yılında onur derecesi ile mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisansına başladığında, pilot olmak için Türk Hava Yolları’na başvurdu. THY giriş imtihanını kazanarak yurt dışındaki bir uçuş akademisinde pilotluk eğitimine gönderildi. Bu sebeple yüksek lisans eğitimini yarıda bıraktı. 1990 yılında pilot lisansını (B-727) almasının ardından, mesleki diğer eğitimleri tamamlayarak 2.pilot olarak Türk Hava Yolları’nda görev almaya başladı. THY A.O, Uçuş Eğitim Merkezi’nde uzun yıllar değişik alanlarda ek görevler yaptı. Yapmış olduğu ek görevlerden bazıları; yer dersi ve uçuş öğretmenliği, uçuş kontrol öğretmenliği, denetçilik, tip şefliği, uçuş eğitim müdürlüğü ve uçuş eğitim başkanlığıdır. Görev süresince Boeing 727, Boeing 737, RJ-70 / 100, Airbus 319/320/321 ve Boeing 777 yolcu uçaklarını kullandı.

«

»

Bir Cevap Yazın