BECAUSE OF THE WHEATHER CONDITION
TOP
Havacılık İle İlgili Kitaplar

“Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları”

“Anıtları Kalbimize Diktik”

Kerem GÖK

Havacılık ile ilgili kitaplar arasında 2015 yılında yerini alan “Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları” adlı kitap, “1909 yılından 2009 yılına kadar, yüz yıldır açılmayı bekleyen karakutu” başlığıyla ön plana çıkmaktadır.

Havacılık meraklısı olan yazar Kerem Gök, 21 yaşında araştırmalarına başlayıp, kaleme aldığı bu kitabını, son yolculuğunu gökyüzünde yapanlara adamıştır. Daha önce yapılmamış derinlemesine bir araştırma, bir araya getirilememiş sayfalar, unutulmaya yüz tutmuş uçak kazaları, kalbinize dokunan dehşet anları, okurken durup durup düşünmek istediğiniz, anlamaya çalışmak istediğiniz birçok olay…

Yazarın, araştırmalarında birçok kişiden destek alırken, genç yaşında yazmaya başladığı bu kitap, beni çok etkiledi. Kerem Gök’ün sayfaları tek başına bir araya getirmenin gururunu yaşaması gerektiğini düşünüyorum.

Ve kitabın kapanış yazısını aşağıda paylaşıyorum. Öncesinde ise Kerem Gök’ün anlatımıyla kitapta anlatılan sır dolu bir uçak kazası yer alıyor.

“Bitlis’te Düşen İngiliz Kargo Uçağı Ne Taşıyordu?” İyi seyirler.

22 Haziran 2014, Saat 03.15…

İstanbul Sabiha Gökçen Havimanı’ndayım. Saatler sonra uçağa bineceğim ve âşığı olduğum gökyüzüyle buluşacağım. Yolculuğum Ankara’ya…

Kim bilir belki bindiğim uçak Esenboğa’nın 03 pistine yaklaşacak. Kim bilir, belki de o piste hiç ulaşamayacak. Kim bilir, demir yığınları arasında yok olup gideceğim ben de. Tarihte bir istatistik olacağım sadece.

Kim hatırlayacak beni? Kim hatırlayacak benimle birlikte yitip gidenleri?

Bu kitabın amacı sadece olan biteni anlatmak değildi aslında. Sadece bilgi birikiminize katkıda bulunmak, tarihimizi farklı bir yönden okutmak da değildi.

Hatırlamak, yitip gidenleri anmak bu kadar mı zor? Japonlar her yıl 12 Ağustos günü Osutaka Dağı’nın en zor tepesine çıkıp kaybettiklerini hatırlarken, bizim kaybettiklerimizi anmamız bu kadar mı imkânsız? Onlar için bir anıt yaptırmak, üzerlerini isimlerini yazmak, kaybettiklerimizi ölümsüzleştirmek, bu kadar mı uzak bize?

Belki bilmiyordun bu zamana kadar, belki ruhun duymadı. Ama artık biliyorsun. Ben yaşanan her kazanın yıl dönümünde kaybettiğimiz görev şehitlerimizi, son yolculuğunu gökyüzünde yapanları hatırlıyorum, anıyorum, onlar için dua ediyorum. Sen de hatırla, hiç unutma, duanı et ve kaybettiklerimizin ruhlarını bir kez daha onurlandır.

Yaşanan trajedilerinin birçoğunun anıtı yok ama artık bir kitabı ve umuyorum ki onlar için dua eden çok insan var…

22 Haziran 2014, saat 03.29…

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndayım. Belki de son yolculuğuma çıkıyorum.

Bundan sonra, en azından sen unutma beni…

Kerem Gök kimdir?

1991 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında, henüz üniversite birinci sınıfta iken Tuning Türkiye isimli otomobil dergisinde yazdığı yazılarla kariyerine ilk adımını attı. Aynı yıl, bir dönem Türkiye’nin en köklü ekonomi dergilerinden biri olan Infomag dergisinde yazmaya başladı. 2012 yılının eylül ayına kadar, Infomag dergisi için çeşitli haberlere imza attı, otomobil testleri gerçekleştirdi. 2012 yılının eylül ayında 500Knots isimli online havacılık dergisini çıkarmaya başladı. 2012 yılının sonlarına doğru ilk kitabı olan “Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları” nı yazmaya başladı. Yazar, hâlen dijital platformlarda havacılık ile ilgili içerik üretmeye ve yeni kitapları üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Kerem Gök “Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları” Altın Bilek Yayınları, 1. Basım, Mart 2015

 

 

«

»

Bir Cevap Yazın