BECAUSE OF THE WHEATHER CONDITION
TOP
Havacılık İle İlgili Kitaplar

“Türkiye’de Endüstrinin Gelişiminde İz Bırakanlar – Can EREL”

Geçmişi unutmak, inşa edeceğimiz geleceğimizi en başından yok etmektir. Yaşarken ölmektir. Öldükten sonra yok olup gitmek… İşte buna izin vermeyen, son nefesine kadar da izin vermeyeceğine inandığım nadir insanlardan biridir, Can Erel. Yaptığı çalışmalarla yüreğimi titreten, beni heyecanlandıran, umutlandıran kişidir. Bir insanla tanışmak onu tanımak değildir, bana bunu hatırlatan ve kendisini araştırdığımda, yaptığı çalışmalarını okuduğumda, yapacaklarını merak ettiğimde, iyi ki tanımışım dediğim kişidir.

Peki, nedir bu kitap?

Can Erel havacılık sektörünün gelişiminde rol oynamış, birçok çalışmaya imza atmış önemli kişilerden biridir. “Türkiye’de Endüstrinin Gelişiminde İz Bırakanlar” başlığı ile kaleme aldığı kitabı da bu alandaki entellektüel çalışmalarından sadece biridir.  Kendisini tanıdıktan sonra okuduğum bu kitap, havacılığa ilgisi olan, havacılık sektöründe çalışan ve çalışmalarını sürdüren herkesin mutlaka okuması gereken bir kitaptır.

Kitapta, Türkiye’de endüstrinin gelişiminde iz bırakan, endüstrinin gelişiminde önemli katkıları olan kişi ve kurumlar aktarılır. Bunlar;

 • Şakir Zümre
 • Tayyareci Vecihi Hürkuş
 • Mühürdarzade Mehmet Nuri Demirağ
 • Türk Tayyare Cemiyeti’nin Avrupa’ya Gönderdiği İlk Tayyare Mühendisliği Öğrencileri ve Makinist Stajyerler
 • Necmüzaffer Orbay
 • İstanbul Teknik Üniversitesi’dir.

Can Erel’in araştırmaları ve deneyimleri ile kaleme aldığı bu kitap, sadece havacılık tarihine değil, Türkiye’deki endüstri gelişimine de ışık tutmaktadır. Bugün havacılığın hızla küreselleştiği dünyada, geçmişten aktarılan bu bilgiler herkes tarafından bilinir, doğru bir şekilde sentezlenirse, havacılığın gelişimine ve başarısına katkı sağlanabilir.

Kitap ile ilgili diğer önemli bir husus, kitabın getirisinin, üniversitede uçak mühendisliği bölümünde okuyan, her akademik yılda belirli başarı kriterleri ile seçilecek bir kız öğrenciye burs sağlamasıdır. Üstelik bu kız öğrenci, maddi desteğin çok ötesinde “Öğrenci – Mesleki Gelişim Rehberlik ve Tavsiye Desteği” de alabilmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgiye, yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Can Erel Kimdir?

Can EREL, Ankara’da doğmuştur. Orta öğrenimi sırasında kazandığı TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Grubu başarı bursunu İTÜ Makina Fakültesi Uçak Mühendisliğinde de sürdürerek aynı yıl Türk Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’nın TÜBİTAK BAYG ile işbirliği sonucu Türk havacılık endüstrisinin gelecek kadroları için seçtiği 11 öğrenciden birisi ve bugüne kadar havacılıkta kalan tek temsilcisi olmuştur.

İkinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak devam ettiği İstanbul Teknik Üniversitesi’nden “Uçak Mühendisi” unvanıyla mezun olup bir “Teknoloji Mükemmeliyet Merkezi” olan 1’nci Hava İkmal Bakım Merkezi – Eskişehir’de 1982 yılında “Mühendis Teğmen” olarak göreve başlamıştır. Bu merkezde, askeri uçaklar ve ilgili sistem ve aksesuarlarının Ar-Ge, bakım ve entegrasyonu ile ilgili proje mühendisliği,  işgücü/işyükü, finansal ve stratejik planlama konularında 18 yıl görev yaptıktan sonra 2000-2002 yıllarında ABD Hava Kuvvetleri Wright-Patterson Hava Üssünde F-16 Sistem Program Ofisi’nde Türkiye F-16 Programı Kıdemli Milli Temsilcisi olmuştur.

Yurtdışı görevi sonrası, 1’nci Hava İkmal Bakım Merkezi’nde Hava Kuvvetleri envanterindeki savaş ve eğitim uçakları, tüm turbo güç grupları ve ilgili sistemlerin teknik ve teknolojik yönetiminden sorumlu Teknik Yönetim Başkanı iken 2005 yılında emekli olmuştur.

Emeklilik sonrası teknolojik girişimler koordinasyonu, endüstriyel projeler ve uçak/helikopter satışları, hava aracı bakım merkezi üst düzey yöneticiliği ve kuruluşundan itibaren myTECHNIC Uçak Bakım Merkezi’nde   İcra Kurulu – Ticaret Kurulu üyesi Teknoloji & İş Geliştirme Direktörlüğü yapmıştır.

Halen uluslararası ve ulusal ölçekte havacılık-uzay ve savunma ilişkili stratejik iş konumlandırma, teknoloji, iş iletişim çözümleri alanında danışmanlıklar yapmaktadır.

Meslek hayatında, ayrıca;

 • Peace Onyx-II (F-16) programı motor değerlendirme ve seçim ekibinde görev almıştır.
 • NATO-RTO Applied Vehicle Technology Panel’de 1993-1998 yıllarında panel, çalışma grubu üyeliği ve Project#110, J79 Engine Signature projesinde direktörlük yapmıştır.
 • Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yönetim ve organizasyon alanında (işletme) yüksek lisans derecesini 1996 yılında almıştır.
 • General Electric (GE) & Türk Hava Kuvvetleri kalite projelerinde, Türk Hava Kuvvetleri’nin 6 Sigma Mentoru ve Quality Dash-Board Sorumlusu olmuştur.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (Form-4) onaylı uçak bakım organizasyonu yöneticisi olmuştur.
 • GE & Northeastern Üniversitesi’nde “Uçak Motor Sistem Mühendisliği” diploma çalışmalarını yapmıştır.
 • TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) “Havacılık Komisyonunun Kurucu Başkano” olmuş ve Eskişehir Havacılık Müzesi oluşumunda düşünsel yapı ve gelecek öngörüsü hazırlığında görev almıştır. Bu müzenin zaman içinde Anadolu Üniversitesi’ne devredilmesi önerisini gündeme getirmiş ve bu devrin gerçekleşmesine entelektüel destek sağlamıştır
 • Ulusal havacılık endüstrisine ara elemanı yetiştiren;
  • İlk yükseköğretim programı olan Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu’nun,
  • İlk orta öğretim program olan Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin,
  • Havacılık alanında “okul-sanayi-devlet işbirliği”nde örnek bir çözüm olan Kapadokya Meslek Yüksekokulu havacılık programlarının ve İstanbul Sabiha Gökçen yerleşkelerinin, oluşumlarında doğrudan sorumluluk alarak katkı sağlamıştır.
 • Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nda havacılıktan sorumlu Mütevelli Heyeti üyeliği yapmıştır.
 • İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Endüstri Danışma Kurulu Üyeliği, Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi Baş Danışmanlığı ve Danışma Kurulu Üyeliği yapmıştır.

Sahip olduğu bilgi, bilit ve deneyim ile yönetim, eğitim, iş/teknoloji geliştirme modelleri konularında meslek içi ve akademik yayınlara, çalıştay, sempozyum ve konferanslarda bildirilere sahiptir. Mart 2014 ayında yayınlanan “Can’ca Türkiye’de, Endüstrinin Gelişiminde İz Bırakanlar” kitabı ile Mayıs 2014 ayında “En İyi Havacılık Yazarı”, Mayıs 2015 ayında “Vecihi Hürkuş Havacılık Gönüllüsü” ödüllerini almıştır. Havacılık-uzay ve savunma endüstrilerinde cinsiyet dengesinin geliştirilmesi çabaları ile Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (iWOAW) tarafından 2015, 2016 ve 2017 yıllarında “Dünya Kadın Havacılar Haftası Gönüllüsü” olarak belirlenmiş, Dünya Havacı Kadınlar Haftası etkinlikleri ile 2016 yılında “Dünyanın En Beğenilen Organizatörü” ödülü verilmiştir.

Sahip olduğu değerler, havacılık – uzay alanlarındaki mesleki, entelektüel ve toplumsal başarıları gerekçe gösterilerek, zamanın İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanlı ike Rektörü Prof. Dr. Gülsün SAĞLAMER’in, kendisine armağan ettiği “Dekanlık Cüppesi” Prof. Dr. Yurdanur TULUNAY tarafından 24 Mayıs 2017 günü kendisine devredilmiştir.

Havacılık – uzay & savunma ile ilgili teknoloji ve iş çözümleri alanlarında danışmanlık ve mentorluk yanı sıra,

 • TMMOB Makine Mühendisleri Odası üyesi ve bu meslek odasının,
  • Ulusal “Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı” Danışma Kurulu üyesidir.
 • Uçak, Uzay ve Havacılık Mühendisleri Derneği (UHUMDer) kuruluş düşüncesi oluşturucularından ve üyesidir.
 • ”Can’ca Başarı Bursu” programı oluşturucu ve uygulayısıdır.
 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Sivil Havacılık Meclisi “Öğretim/Eğitim ve Ar-Ge” den sorumlu Başkan Yardımcısı ve bu meclisi temsilen,
  • YÖK ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü koordinesindeki “Sivil Havacılık Komisyonu”,
  • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı “Ar-Ge Komisyonu”, üyesidir.
 • Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü’nün 2016 ve 2017 “Kadın Dostu” sertifikası sahibir.

Kaynak: http://canerel.com.tr/v2/index.php/basaribursu

 

«

»

Bir Cevap Yazın